Web Sitesi Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımının Önemi

Web tasarımı, sitelerin profesyonel olarak şık görünmesini sağlayan en temel unsurlardan biridir. Bu nedenle işinin ehli kişilerce profesyonel bir şekilde yapılması, kullanıcının sitenizle olan etkileşimini artıracak en önemli adım olacaktır. web sitesi tasarımı nedir? Web sitesi tasarımının önemi Başlığı altında, bir internet sitesi tasarımı için göz önüne alınması gereken hususlara yer verdik.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web tasarımı; İnternet sitesinin arama motorlarıyla en uyumlu olacak şekilde internet kullanıcılarına hoş gelecek estetik bir bütünlüğün ve aynı zamanda site kullanıcı işlevliğinin en iyi hale getirilmesidir diyerek, web sitesi tasarımı nedir? Sorusunu kısaca cevaplandırabiliriz.

Bir web tasarımın sadece ziyaretçiler için tasarlanması ne kadar yanlış ise, arama motorları için tasarlanmış olması da o kadar yanlış olacaktır. ikisinin en iyi şekilde harmanlanabilmesi, sitenin bütünüyle yükselişinin en önemli parçası olacaktır.

Ziyaretçilerin sitede daha uzun zaman geçirmesini tetikleyen kaliteli tasarım, dolayısıyla sitenin arama motorları gözünde yükselmesini sağlayacaktır. diğer yandan arama motoru için en ideal çalışmanın yapılması, sitenin arama sonuçlarında bir adım daha önde olmasını ve haliyle ziyaretçi sayısının artmasını sağlayacaktır. yapılacak çalışmanın bunlar gözetilerek yapılması halinde, tasarıma bağlı olarak sitenin değer kazanması maksimum seviyede olacaktır.

Web Sitesi Tasarımının Önemi Nedir?

Web sitesi tasarımı nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, yapılacak kaliteli bir tasarımın faydalarını da dikkate alarak web sitesi tasarımının önemi nedir? Sorusuna da cevap verelim.

Sitenin Arama Motorlarıyla Uyumlu Olmasını Sağlar

Web tasarımı tek başına arama motorları üzerinde ciddi bir SEO etkisi yaratmasa da, SEO yani arama motoru optimizasyonuna katkı sağlayan önemli unsurlardan biridir.

Yapılacak tasarım çalışmasının Google için en ideal biçimde olması artı bir değerken, tasarımın daha kullanışlı bir site oluşmasında yardımcı olması ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalmasını haliyle de Google sonuçlarında yükselmesini sağlayacaktır. bunun doğal bir sonucu olarak, sitenin ziyaretçi sayısının artmasına olumlu katkısı olacaktır.

Sitede Kalma Süresi ve Hemen Çıkma Oranı

Alexa değerleri başta olmak üzere web sitenizin çeşitli istatistik verilerinin olumlu seyretmesi, web sitesi tasarımının önemi arasında sayılabilir.

Kullanışlı olmayan tasarıma sahip bir web sitesine giren ziyaretçiler, siteyi kısa sürede terk ederek hemen çıkma oranını ciddi boyuta taşıyacaktır. Profesyonelce yapılmış tasarımlarda ise kullanıcı sitede rahat gezileceği için hemen çıkma oranı düşecek ve aynı zamanda sitede kalma süresi artacaktır.

Satış Ya da Reklama Tıklanma Olasılığı Artar

Ürünlerin kaliteli bir tasarımla daha iyi sergilenmesi ve ziyaretçinin sitede kalma süresinin artması, satış yapılan web sitelerinde satışları artıracak bir etkendir. Satış yapmayıp reklam gelirlerine odaklanan internet sitelerinin ise, kaliteli tasarım sayesinde reklam tıklanma oranlarının artması mümkündür.

Profesyonellik

Ziyaretçilerinizin gözünde profesyonel bir çalışma yaptığınıza dair ilk izlenimi, kaliteli bir web tasarımı verecektir. ürün kadar, ürünün ambalajı da insanların dikkat ettiği başlıca şeylerden biridir.

Markalaşma

Yukarıda sayılan etkenlere bağlı olarak markalaşma sürecinizin, dolaylı yollardan hızlanması mümkündür. Web sitesi tasarımının önemi, yeni marka olma yolunda olanlar için süreci hızlandıracak, mevcut markaların ise marka gücüne değer katacaktır.