https://bisepetyazilim.com/wp-content/uploads/2017/11/bg1.jpg

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, bir web sitesinin kurulum amacı ne olursa olsun ziyaretçi alabilmesi için yapılması gereken en önemli çalışmalardan biridir. SEO nedir? En önemli SEO kriterleri başlığı altında, web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesi için hayati öneme sahip olan çalışmalardan bahsedeceğiz.

SEO Nedir?

Öncelikle SEO nedir? Sorusunu cevaplandıracak olursak; Bir web sitesinin tamamının ya da belirlenen sayfalarının arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması için yapılacak çalışmalar bütünüdür, diyebiliriz.

Bu çalışmaların tamamı, arama motoru ile uyumlu olmak zorundadır. Aksi halde kısa süreli başarı sağlansa da, web sitesinin uzun vadede zarar görmesine sebep olabilir. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google üzerinden gidecek olursak, sitenin Google politikaları ile uyumlu hale gelerek optimize edilmesi, Google tarafından açıklanan iyileştirme kriterlerine uygun olarak yapılması gerekmektedir.

SEO’nun Önemi Nedir? En Önemli SEO Kriterleri Nelerdir?

SEO’nun faydaları ve dolayısıyla önemine bakacak olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

 • Yapılan çalışmalar Google’a yönelik olduğu gibi, iyileştirme çalışmaları aynı zamanda kullanıcı memnuniyetini de artıracaktır. Bu sayede web sitenize giren internet kullanıcısı, sonraki aramalarda sitenizi tekrardan ziyaret etme ihtiyacı hissedebilir.
 • SEO’nun en önemli kriterlerinden biri olan kaliteli içerikler üretileceği için, ziyaretçilerinize daha nitelikli içerikler sunmak güçlü bir alt yapının oluşmasına neden olacaktır.
 • Çalışma yapılan kapsamda, web sitenizin otoritesi artacak ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacaktır. Özellikle çalışma yapılan içerik ya da sayfaların ilk sayfalarda yer alması sayesinde, ziyaretçi sayınız ciddi oranda artacaktır.
 • Ziyaretçilerinizin artması web sitenizin genel değerini artırırken, satış yapılan bir web sitesi ise dolayısıyla satışlarınızda ciddi artış söz konusu olacaktır. Normal web sitelerinde ise reklam alanlarının değeri ve reklam tıklamaları artarak, yine web sitesinden elde edeceğiniz gelirde ciddi oran da artış gösterecektir.
 • Web sitenizin artan ziyaretçi sayısı, hedef kitleniz gözünde markalaşması için ayrı bir önem taşımaktadır.

Kısacası SEO yaptırılan bir web sitesinin edineceği daha fazla ziyaretçi, yukarıda sayılanlara benzer birçok fayda sağlayacaktır.

En Önemli SEO Kriterleri Nelerdir?

Yine maddeler halinde kısa bir şekilde en önemli SEO kriterlerinin bazlarından bahsedecek olursa, şunları söyleyebiliriz.

 • Kaliteli ve özgün içerikler, SEO’nun yine hiç değişmeyen önemli kriterlerinden biridir. Kaliteli içerik, her zaman “Kraldır”
 • Site hızı, yeni algoritmalar ile daha büyük bir öneme sahip olmaya başlamıştır.
 • Web sitesinin mobil uyumlu olması, en önemli SEO kriterleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
 • Backlink tartışmaları sürmeye devam etse de, alanında otorite olmuş sektörünüzle alakalı kaliteli sitelerden alacağınız backlinkler, hala önemlidir.
 • Akılda kalıcı ilgili bir domain eskisi gibi önemli olmasa da, ziyaretçilerinizin tekrar sitenize giriş yaparak sadık ziyaretçi kitlesinin oluşturulması adına fayda sağlamaktadır.
 • Sitenizin sıklıkla güncellenecek olması, SEO bakımından önemlidir.
 • Domain yaşı ve yeni alınan domainlerde birkaç yıllık olarak alınması, SEO’ya katkı sunmaktadır.
 • İç SEO yapısının eksiksiz olması, yapılacak SEO’nun en temel taşlarından biridir.
 • Özgün ve mobil uyumlu web tasarımının olması, Google tarafından önemsenmektedir.
 • SSL sertifikası, Google’un önemsediği başlıca konularda biridir.

SEO her zaman değişen ve toplamda 200’e yakın kriteri bulunan detaylı çalışmaları kapsayıp, mutlaka profesyonel SEO uzmanları tarafından yapılmalıdır. SEO nedir? En önemli SEO kriterleri konumuz hakkında soru ve düşüncelerinizi, yorum atarak bize kolayca ulaştırın.