Günümüzde neredeyse tüm kategorilerde artan siteler arası rekabet, özel çalışmaların yapılarak web sitelerinin ilk birkaç sayfada yer almasını zaruret haline getirmiştir. SEO neden önemli? Sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda, bu rekabet ortamından en iyi şekilde sıyrılarak ilk sıralarda yer almak için önemli bir çalışma olan arama motoru optimizasyonunun, doğrudan ve dolaylı yollardan önemine değineceğiz.

SEO Neden Önemli?

Bilindiği gibi SEO, web sitesinin arama motoruna göre optimize edilmesi yani bir arama motoru optimizasyonudur. Bazen bu çalışmaları yaparken atılacak yanlış adımlar web sitesine zarar verirken, profesyonel şekilde yapılacak çalışmalarda ise web sitesinin Google gibi dünya devi bir arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayacaktır.

Yapılacak çalışmaların önemli bir kısmının yine web sitesini iyileştirmeye yönelik olması, site ziyaretçilerinin gözünde çalışma yapılacak sitenin daha kaliteli ve kullanışlı olmasına da imkân verecektir. Hemen sorumuzun cevabını vermeye başlayacak olursak, şunları söyleyebiliriz.

Markalaşmaya Faydası Büyüktür

Profesyonel bir SEO çalışması, sitenin başta arama motorları olmak üzere sosyal medya siteleri ve çeşitli mecralarda daha görünür olmasını sağlayacaktır. Bu sayede yeni bir markalaşma çalışması içerisinde olanlar için, bu sürecin hızlanmasını katkı sağlar. Aynı zamanda mevcut markaların unutulmaması ve marka gücünün artması da, böylece daha mümkün olacaktır.

Ziyaretçi Sayısını Artırır

Ziyaretçi sayınız, SEO çalışması yapmadan önceki mevcut konumunuz dikkate alındığında gözle görülür oranda artacaktır. Özellikle ilk iki sayfa içerisinde olamayan web sitelerinin ziyaretçi sayıları, yapılan çalışmalar sonrası katlanarak artar.

Bilinirliğiniz Artar

Markanızın ve web sitenizin bilinirliği, hedef kitleniz arasında artacaktır. Web sitenizin daha sık görünür olmasını sağlayacak bu çalışmalar sayesinde, artan bilinirliğe bağlı olarak markanıza olan güvenin artması da söz konusudur.

Satışlarınız Artar

İster web siteniz üzerinden ister fiziki mağazalarınızdan satış yapıyor olun. Yapılacak arama motoru optimizasyonları bilinirliğinizi artırarak satışlarınızın da ciddi şekilde artmasını sağlayacaktır.

Reklam Alanlarınız Değerlenerek Gelirleriniz Artar

SEO neden önemli? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan biri de, sitenizin arama motorlarındaki yükselişi ve dolayısıyla ziyaretçi sayınızın artması sebebiyle, reklam alanlarının değer kazanmasıdır. Reklam verenler, ziyaretçi sayısı yüksek olan sitelere reklam vermek isteyeceği için dolayısıyla gelirlerinizde artacaktır.

Ayrıca ticaret siteleri dışında reklam geliri elde etmek amacıyla kurulan internet sitelerinde, ziyaretçi sayısının fazla olması reklamlara tıklanma sayılarında artıracaktır. Böylelikle Google Adsense ve benzeri reklam gelirlerinin de, gözle görülür şekilde artması söz konusu olacaktır.

Reklam Maliyetleri Düşer

Yapılacak istikrarlı SEO çalışmaları, uzun vadede kalıcı başarı elde edilmesine neden olacaktır. Böylelikle rekabetin yüksek olduğu kategorilerde yer alan internet siteleri için verilecek reklam sayısı ve sonucunda da reklam maliyetlerinin düşmesi söz konusu olacaktır.

Kurumsal kimliğin öne çıkmasında faydası olan web siteleri, aynı zamanda bireysel amaçlarla da kurulmaktadır. Ancak sitenin kuruluş amacı ne olursa olsun, hedef kitleye ulaşarak amacın gerçekleşebilmesi için ziyaretçi kazanımı esastır. Bununda en önemli yolu, profesyonel SEO çalışmalarıdır. SEO neden önemli? Konumuz hakkında soru ve düşüncelerinizi, aşağıdan bizimle paylaşabilirsiniz.